HISTORIE V LETECH 2016-2020

2016

ZPRÁVA VELITELE VÝJEZDOVÉ JEDNOTKY ZA ROK 2016
V roce 2016 nebyly ve výjezdové jednotce žádné změny, ani co se týče počtu lidí nebo množství odborných příprav. Počet členů, kteří mají podepsanou smlouvu s UM, se ustálil na 18-ti a vzhledem k tomu, v jakém počtu vyjíždíme k zásahům se zdá být tento počet odpovídající. Pravdou však je, že zásahy v dopoledních hodinách, kdy jsou všichni v práci, jsou složité.

Tento problém má ale většina velitelů jednotek nejen na okrese HB. Zaměstnavatelé, kteří mají ve firmě dobrovolného hasiče z toho nic nemají, a že se toto řeší nebo bude řešit, slýcháme na školeních či velitelských dnech již delší dobu. Členové jednotky dojíždí za prací a to nám taky ztěžuje činnost. I přesto plníme požadavky HZS, lidé jezdí na odborné přípravy a mají snahu, když je potřeba přizpůsobí si svůj čas.

A nyní již k samotné činnosti

 • Výčet událostí začnu dvěma zásahy z loňského roku, které vzhledem k termínu výroční schůze nejsou v loňské zprávě zahrnuty. Šlo o požár kotelny v Chotěboři v Obolecké ulici 29. 12. a zahoření uhlí na Barovicích.
 • 19. ledna jsem se zúčastnil velitelského dne v HB. Účelem velitelského dne je upřesňování informací ohledně školení a veškeré činnosti mezi HZS a dobrovolnými jednotkami.
 • 12. března proběhla na stanici v HB COP velitelů. O týden později opět na stanici v HB absolvovali svou odbornou přípravu strojníci a ti letos prodlužovali svou odbornost na další pětiletý cyklus. 6. dubna následoval zátěžový test NDT. Je dobré, že termíny školení jsou v jarních měsících a kalendář termínů školení na r. 2017 máme již nyní.
 • 30. dubna jsme v počtu 9 lidí vyjížděli k požáru lesa mezi Malčí a Rušinovem. Šlo o zahoření hrabanky po pálení klestí.
 • 27. května jsme vyjížděli k požáru lesa v Chotěboři na Obolcích v místě za rybníkem Černík. Na místě jsme doplňovali cisternové vozy HZS Chotěboř. Zásah ztěžovalo to, že hořelo na dost nepřístupném místě.
 • 8. července jsme vyjížděli k požáru do Horních Lhotek. Událost byla vyhodnocena jako planý poplach a jednotka se po domluvě s VZ vrátila zpět na základnu.
 • 11. července jsme byli povoláni k požáru strniště naproti velkoskladu firmy COOP v Chotěboři.
 • 13. září jsme zasahovali u samoty Zastráň kde hořela u silnice suchá tráva. Požár zlikvidovala jednotka HZS Chotěboř a naše jednotka místo následně prolila pomocí otočné proudnice.
 • 27. září jsme vyjížděli k požáru lokomotivy na nádraží v Chotěboři.
 • 6. listopadu jsme byli povoláni k požáru v Chotěboři ulice Na Chmelnici. Jednotka na místě nezasahovala a vrátila se na základnu.

Tolik z činnosti. Závěrem bych ještě chtěl poděkovat těm, kteří se do činnosti zapojili nebo nás v ní podporovali.
Velitel výjezdové jednotky

Zpráva o činnosti mladých hasičů v roce 2016

V oddíle pracovalo minulý rok 42 dětí. Jedná se o děti, které se aktivně zapojují do činnosti a velmi nás těší, jejich přístup jak k tréninku, tak k soutěžím. V letošním roce MH svou činnost zpestřili mnohými „nehasičskými“ aktivitami.

V březnu jsme navázali spolupráci s Gymnáziem Chotěboř a podpořili jejich akci „Sportuj a pomáhej“. Využili jsme posilovnu, horolezeckou stěnu i tělocvičnu. Velmi nás zasáhla zpráva o onemocnění Klárky z Bezděkova. Rozhodli jsme se rychle a butony s nápisem Pomáhám Klárce pak zdobily mnohé návštěvníky čarodějnic. Vybráno bylo celkem 11 870 Kč. Za 14 dní nabízeli MH žluté kytičky měsíčníku lékařského v rámci Českého dne proti rakovině a občané byli opět vstřícní a naše SDH zaslalo na účet Ligy proti rakovině 5 227 Kč. Starší děti si připravily v rámci programu čarodějnic i dvě hasičské disciplíny, rozdávaly za splnění fairtradové čokolády a lízátka. V srpnu 21 dětí strávilo 3 dny na soustředění, tentokráte v Uhelné Příbrami. První školní den vyrazilo 40 dětí z Libice vlakem do Jihlavy, ti mladší navštívili zábavní park Robinson, měli zdarma vstup. To byla odměna za vítězství v okresním kole hry Plamen. Ti starší pokračovali do Laser arény, kde si vychutnali laser game. Tento výlet se velmi líbil. Na začátku října MH v prostoru za kostelem sv. Jiljí rozvěsili na stromy výstavu upozorňující na náročnou výrobu bot v Bangladéši. 15.10. jsme se společně s rodiči zapojili do kampaně 72 hodin pro lidi, přírodu a místo, kde žijeme. I letos se sešlo hodně účastníků. Celkem 53 jich odjelo z Libice do lokality Chloumek, kde čistili les. Výčtem uvedených akcí by se mohlo zdát, že se mladí vzdali hasičiny, ale to není pravda, ta je pro ně stěžejní.

Přípravu začali výročkou v ZŠ Maleč, kde přespali z 28. na 29.1. Na obvodové kolo kry Plamen připravili 4 družstva, v každém bylo 9 dětí. V Malči tedy závodilo za Libici celkem 36 MH. Umístění bylo opět dobré, mladší i starší postoupili do okresního kola. Tady se rozhodně neztratili, starší byli 6. a mladší dokonce ve své kategorii zvítězili. To je veliký úspěch, vyhrát okresní kolo, když si uvědomíme, kolik družstev musíte porazit, abyste se mohli vůbec této úrovně zúčastnit a ještě zvítězit mezi těmi nejlepšími v okrese. HB turné bylo zahájeno v Libici. Naši se neztratili a medaile na krku zářily. Dařilo se i v Chotěboři, Bezděkově, Nové Vsi u Světlé, Kameni i Pohledu. Z každých závodů si naše družstva odvážela medaile. V kategorii mladších jsme byli 3., 5. a 14., v kategorii starších 4., 13. a 15. místo. Je třeba připomenout, že v každé kategorii bylo kolem 35 družstev. O dobré připravenosti svědčí i to, že z 35 startů jsme pouze dvakrát udělali takovou chybu, že jsme byli diskvalifikováni. HB turné jsme absolvovali se 6 družstvy, což je v okrese rarita. 1.10. jsme v Habrech se 6 družstvy, tedy 30 dětmi absolvovali závod požární všestrannosti. Na jaře ji doplní štafety a útok.

Přípravu velmi usnadnilo vybudování přípojky vody do kádě. Poděkování patří všem rodičům za podporu a trpělivost, se kterou s námi absolvují závody, vozí na ně děti a zapojují se i do přípravy. Poděkování patří i fotbalovému klubu, na termínech soutěží vždy dohodnou předem a vychází si vstříc.

vedoucí mladých hasičů

2017

Zpráva velitele výjezdové jednotky za rok 2017

Počet členů jednotky v roce 2017 zůstal stejný a jednotka má v současné době 18 členů, kteří mají podepsanou smlouvu s UM. Personální obměně jednotky dochází pouze v případě, když někdo ukončí činnost v jednotce. Členové jednotky absolvují předepsané zdravotní prohlídky, školení potřebná k udržení odborností. Nyní již k samotné činnosti:

 • 19 ledna jsem se zúčastnil velitelského dne v H. B., kde velitelé jednotek byli seznámeni s informacemi ohledně školení a činnosti pro letošní rok.
 • 25 ledna jsme vyjížděli k požáru r. d. v Chotěboři ul. ČSL armády.
 • Březen je jako tradičně měsíc, kdy probíhají v H. B. odborné přípravy pro udržení odborností.
 • 28. 3. jsme vyjížděli k požáru do Předboře. Událost byla planý poplach.
 • Dne 30. 3. jsme vyjížděli k požáru do Chotěboře ul. Krále Jana. Po zjištění skutečného rozsahu události byla jednotka odvolána zpět na základnu.
 • Dne 1. 4. jsme byli povoláni k požáru r. d. do Nejepína. Ještě téhož dne jsme zasahovali při likvidaci požáru lesa u obce Nový Dvůr.
 • 27 května ve večerních hodinách jsme vyjížděli k požáru bytu v Chotěboři ul. Kosmonautů. Požár vznikl nedbalostí majitele od kuchyňské linky.
 • 22. 6. jsme po silné vichřici odstraňovali spadlé stromy ze silnic v Chotěboři ul. Riegrova, ul. Partyzánská a poté ještě u obce Dobkov.
 • Dne 29. 10. další silný vítr opět napáchal velké škody. Naše jednotka odstraňovala stromy ze silnice u Lhůty, pod Kroměšínem a v Bezlejově a u obce Klokočov.

Závěrem poděkoval těm, kteří se do jmenovaných zásahů zapojili, nebo je jinak podporovali.

Velitel výjezdové jednotky

Zpráva o činnosti mladých hasičů v roce 2017

V oddíle pracovalo minulý rok 44 dětí, 10 z nich v tomto novém soutěžním období spadne svým věkem do kategorie dorostu, 11 je v kategorii mladších, zbytek, tedy 23 pak v kategorii starších.

Základ naší činnosti tvoří samozřejmě hasičský sport. Jen mně dovolte poznámku, že je to skutečně sport, děti skutečně musí být fyzicky připravené, musí být rychlé, zručné a respektovat pravidla.  Jarní část naší stěžejní soutěže, tedy hra Plamen, proběhla v Chotěboři. Sbor a Libici reprezentovala 3 družstva, což bylo 28 dětí, 2 jsme půjčili Bezděkovu. Byl to pro nás velmi zdařilý závod, protože všichni skončili do 3. místa, všichni měli na krku medaili a všichni postoupili do okresního kola. Zde se nám nedařilo podle představ, neobhájili jsme zlato z loňska, ale také jsme neudělali žádnou ostudu.

Prestižním pro nás bylo, stejně jako vloni, havlíčkobrodské turné. Letos mělo turné 5 částí, povětšinou relativně daleko od Libice – zahájeno bylo v Herálci, následovala Věž, Nová Ves u Světlé, na podzim pak Ždírec nad Doubravou a ukončení proběhlo v Habrech. Na všechny závody jsme se dostavili s 5 družstvy, máme za sebou tedy 25 startů a až na 3 neplatné pokusy, z toho se jednou jednalo o předčasný start, jsme podávali vyrovnané výkony. Mladší dokonce při závěrečné bilanci přišli velmi těsně o zlatou medaili, druhé družstvo mladších skončilo na 17. příčce a starší se skvěle seřadili za sebou na 7., 8. a 9. místě, a to z celkového počtu cca 35 družstev v každé kategorii. To dokazuje nejen skvělou přípravu, ale i potenciál našich dětí. V tento moment musím také připomenout, že závody ve Ždírci probíhaly na libickou pouť, přesto je děti nevynechaly. Toho si skutečně vážíme. Sezónu jsme ukončili účastí na poháru v Rozsochatci a opět s medailemi na krku, mladší 1., starší 2.

Pro celkový přehled nesmíme ale vynechat „nesportovní“ aktivity našich mladých hasičů. Na konto Ligy proti rakovině jsme díky vám zaslali 5 052,- Kč, pomáhali jsme s realizací dětského programu na čarodějnice, zapojili jsme se do projektu 72 dobrovolnických prací a společně s rodiči (bylo nás celkem 48) a ve spolupráci se společností Obecní lesy a zeleň jsme sázeli stromky pod Barovicemi. Další tradiční a velmi oblíbenou akcí je výročka ve škole v Malči. Letos jsme po dlouhé době přesunuli soustředění z letních prázdnin na podzim. Využili jsme možnosti ubytování ve škole na Štěpánově a ve dnech 30. září až 1. října jsme se zde zaměřili na přípravu podzimního kola soutěže Plamen, tedy na disciplíny branného závodu. Asi se to vyplatilo, protože mladší obsadili 2. příčku, přičemž ta 1. jim utekla o 10 sekund, další družstvo mladších bylo na 25. místě, starší byli také skvělí. V konkurenci 58 družstev obsadili 6., 7. 32. pozici. Pro úplnost dodávám, že sbor a Libici reprezentovalo na tomto závodě 25 dětí.

Máme zájem, aby činnost mladých hasičů byla i do budoucna zajištěna, aby byla perspektivní, proto se na podzim 6 našich členů zúčastnilo školení a získalo kvalifikaci vedoucího mladých hasičů.

Ze zprávy je vidět, že naše činnost je nejen sportovně úspěšná, ale i rozmanitá a samozřejmě organizačně i časově náročná. Nese velké nároky na děti, vedoucí, ale i na rodiče, kteří musí často podřizovat své rodinné plány tak, aby jejich dítě mohlo jet na závody. Je nutné mít v pořádku techniku, nářadí a vůbec je nutné mít podporu od mnoha dalších lidí. Tradičně nám pomáhá paní Dáša Culková se sbírkou Český den proti rakovině, paní Zuzana Kovačková při realizaci akce 72 hodin, už několik sezón s námi téměř na všechny závody jezdí paní Zuzana Bačkovská, vozí sebou strašně dobré koláče a na Štěpánově nám skvěle vařila, letos se na zdravotní přípravě dětí podílela paní Andrea Pleskačová, vedení fotbalového klubu s námi slaďuje termíny soutěží, a kdybych tady měla vyjmenovat všechny, kteří nám pomáhají s dopravou na soutěže a malými drobnostmi a vůbec slušným jednáním, tak by to trvalo hodně dlouho. Věřte, že jsme této podpoře velmi rádi a že si jí vážíme. Tak snad aby to vydrželo!

vedoucí mladých hasičů

Zpráva o činnosti družstva žen v roce 2017

Protože někteří z nás museli opustit řady mladých hasičů, rozhodli jsme se soutěžení nevzdat. Abychom mohli vytvořit družstvo žen, museli jsme si půjčit pár dívek z dětského družstva. Tréninky jsme tedy museli přizpůsobovat těm dětským. První soutěže jsme se zúčastnili 13. 5. na Chloumku, kde se letos konala soutěž okrsková. My jsme skončili na 2. místě. Po našem prvním velkém úspěchu jsme se rozhodli pro další soutěž. 27. 5. jsme se vydali na Pohár města Chotěboř, kde jsme získali 3. místo. Další soutěž jsme nemohli vynechat. Byla to Velká cena Železných hor u nás v Libici, ale tady se nám zrovna nedařilo. Z 11 družstev jsme skončili na I O. místě. Po prvním neúspěchu jsme to však nevzdali. Po prázdninách 16. 9. jsme ukončili hasičskou sezónu v Rozsochatci na soutěži O pohár starosty obce, kde jsme obsadili 2. místo. Ze 4 soutěží jsme přispěli 3 poháry do naší velké hasičské sbírky poháru. Po zhodnocení naší 1. sezóny bychom rádi pokračovali i v těch dalších. Na závěr bych chtěla poděkovat celému družstvu a všem, kteří se účastní našich tréninků a jezdí s námi na soutěže.

Družstvo žen

2018

Zpráva o činnosti SDH v roce 2018

SDH v Libici n/D má v současné době celkem 154 členů. Z toho počtu je 99 členů dospělých, činných a evidovaných u okresního sdružení hasičů ČMS, 49 mladých hasičů a 6 členů přispívajících, evidovaných pouze v evidenci našeho sboru. To znamená, že proti minulým rokům nedochází k žádné výrazné změně ve členské základně ani v počtu, ani v třetinovém podílu mladých hasičů. I přes neustálou výchovu mladých hasičů náš sbor pomalu stárne.

Výbor SDH a jeho činnost v roce 2018

Výbor našeho sboru se sešel v tomto roce celkem 7krát. Tento počet tak přímo odpovídá činnosti sboru v daném roce. Výbor se schází především před plánovanými akcemi, nebo při důležitých rozhodnutích. Všem jeho členům patří velké poděkování za odpovědnou práci, za odpovědnost se kterou se práci ve složce věnují. Účast na schůzích bývá většinou 100% a není nikdo, kdo by se práci vyhýbal. Ukazuje se dobrá volba v počtu členů výboru (15 osob), šíře názorů a nápadů. Ke svým zasedáním výbor SDH využíval opět především zázemí hostince U Bambuchů.

Nejdůležitější rozhodnutí výboru SDH v r. 2018:

 • vybrat a odevzdat včas členské příspěvky a hlášení o činnosti za rok 2017 na OSH
 • podepsání souhlasu se zpracováním osobních údajů (GDPR) a odevzdání na OSH k archivaci (min. 70% členů)
 • podat daňové přiznání
 • vyúčtovat dotaci z MŠMT, sami bez účetní
 • zajistit účast delegátů na shromáždění delegátů
 • dokončit převod vozidla Suzuki Jimny, zajistit STK
 • zajištění pálení čarodějnic včetně stavby hranice
 • podpořit účast soutěžních družstev na okrskové soutěži v požárním sportu
 • zajistit důstojné konání oslav 135 výročí založení sboru
 • připravit a zorganizovat 1. kolo HB Turné MH
 • připravit a zorganizovat noční soutěž
 • podpořit MH v účasti postupové soutěže hry Plamen a v účasti HB turné
 • připravit a zúčastnit se sbírky Český den proti rakovině – prodej žlutých kvítků
 • zajistit pořádání pouťové zábavy
 • připravit VVH

 

Brigády: Jedná se především o údržbu prostoru kolem chat u rybníka. Zajišťujeme též údržbu celé plochy sportoviště, především před soutěžemi a při cvičeních. Velmi nutná je zde domluva s DVPM Slavíkov, což není vždy k jejich harmonogramu prací tak jednoduché. Není to zkrátka úplně ideální systém. Úklid hasičské zbrojnice před oslavami výročí. Za zmínku stojí i dost náročná, především časově, údržba techniky výjezdové jednotky, která již není nejnovější, a tudíž v nejlepší kondici. Výrazné navýšení zásobování místních částí pitnou vodou kvůli extrémnímu suchu.

Sport a kultura

Duben – čarodějnice: Tradiční akce s jistou účastí veřejnosti, i když i ta v posledních letech slábne. Nejpopulárnější je ta část programu, kdy jsou připraveny hry pro děti, opékání špekáčků na malých ohních a samotné zapálení hranice. Následné posezení není pro přítomné nijak zvlášť atraktivní. Poděkování patří ZŠ a MŠ Libice n/D za připravený program pro děti a za dodané dřevo na stavbu hranice od ÚM Libice n/D. Ceny pro děti zakoupil SDH Libice ze zisku z Mikuláše.

Duben – Okrsková soutěž, Chotěboř: Brzký termín kvůli oslavám města Chotěboř, účast družstva žen a družstva starších mužů. Umístění nebyly nejlepší, ale účast se počítá.

Květen – Zasloužilý hasič: V pátek 4. května 2018, přesně na svátek sv. Floriána – patrona hasičů, obdržel Karel Sysr st. nejvyšší vyznamenání SH ČMS „Zasloužilý hasič“.  Je to výběrové vyznamenání, které se uděluje jen členům – hasičům, kteří svoji celoživotní prací přispěli k rozvoji dobrovolného hasičstva. Uděluje se zpravidla po 5 letech po udělení medaile Za mimořádné zásluhy při dodržení délky 35 let členství a dovršení 60 let věku. Titul uděluje výkonný výbor SH ČMS. Předání titulu probíhá v Centru hasičského hnutí v Přibyslavi, při předání titulu je člen zapsán do Pamětní knihy Zasloužilých hasičů. Nositel titulu obdrží medaili, diplom a klopový odznak, titul se neuděluje opětovně a lze jej udělit in memoriam. Většina nositelů tohoto titulu přes svůj vysoký věk stále aktivně pracuje v různých funkcích ve sborech, okrscích, v OSH, KSH a v ústředních orgánech SH ČMS. Předáváním svých bohatých zkušeností napomáhají při plnění úkolů v požární ochraně.

Květen – Pohádkový les: Ve spolupráci s DDM Junior Chotěboř jsme zajistili občerstvení na konečné „Pohádkového lesa“ u rybníka pod Libicí. Odtud byl zajištěn svoz autobusy zpět do Chotěboře.

Květen – Oslavy 135. výročí založení sboru: 12. května uspořádány oslavy 135. výročí založení našeho sboru. Při této příležitosti byla před hasičskou zbrojnicí odhalena socha sv. Floriána. Poté byla uspořádána slavnostní členská schůze v kulturním domě, kde byla předána různá ocenění členům sboru a stuha třetího stupně k čestnému praporu za práci výjezdové jednotka a celého sboru. V neděli zakončeny oslavy mší svatou v kostele sv. Jiljí

Květen – HB Turné: Zajištění prvního kola HB turné MH v areálu u rybníka. Počasí vyšlo na výbornou. Zaostáváme pouze v nabídce sociálního zařízení. (hledání optimálního řešení nebo nebudeme pořádat)

Červen – Velká cena Železných hor: Za zmínku stojí především zájem soutěžních družstev o tuto soutěž a to nejen z okresu Havlíčkův Brod. V letošním ročníku se v Libici sešlo již přes 40 soutěžních družstev žen i mužů. Rádi se k nám vrací a je celkově velmi kladně hodnocená. Je to soutěž náročná na přípravu i samotnou organizaci, ale snažíme se o všechny co nejlépe postarat, aby odjeli spokojeni. Je to pro nás stěžejní soutěž, ať už z prestiže, tak i po stránce zisku. Zaostáváme pouze v cenách, nemáme totiž žádné sponzory.

Září – pouťová zábava: Již po páté námi pořádaná tentokrát v Kulturním domě. Nemuseli jsme brát ohled na počasí. Zábavu lze hodnotit jako vydařenou, účast cca 150 osob. Úvahy, zda nechat páteční termín nebo zkusit až sobotní.

Říjen – 72 hodin pro lidi, přírodu a místo kde žiješ: Taková již celkem oblíbená dobrovolnická akce, pořádaná kolektivem mladých hasičů. Účast cca 60 osob. Letos za přítomnosti FIRE TV, která tu točila reportáž.

Další důležité aktivity, které stojí za zmínku:

 • úspěch MH ve hře Plamen, postup do okresního kola, úspěch v HB turné, první celkové vítězství v turné
 • převod auta Suzuki Jimny
 • účast na oslavách v Nové Vsi u Chotěboře se starou stříkačkou
 • účast družstva žen a dívek v soutěžích
 • účast na jubileích členů SDH s balíčkem
 • účast na rozloučeních a pohřbech zesnulých členů

Poděkování všem za činnost a odvedenou práci v uplynulém roce: občanům Libice n/D za podporu, vedoucím MH, členům výjezdové jednotky, ŽŠ a MŠ za skvělou spolupráci, hostinci U Bambuchů za spolupráci, za ozvučení při pořádaných soutěžích skupině HOPE, všem přispívajícím sponzorům, ÚM za spolupráci nejen při oslavách sboru, spolupráci, kterou budeme potřebovat i v následujícím roce. Dále  hospodářce, za řádné vedení účtů sboru, jednateli sboru, správci chatky u rybníka.

starosta sboru

Zpráva velitele výjezdové jednotky za rok 2018

Počet členů jednotky se v roce 2018 snížil a jednotka má v současné době 16 členů, kteří mají podepsanou smlouvu s ÚM. Naše činnost se odvíjí od zásahů údržby techniky a vybavení a absolvování pravidelných odborných příprav.

Nyní již k samotné činnosti

 • ledna jsme odstraňovali spadlý strom na silnici mezi Libicí a Lhůtou
 • V měsíci březnu proběhly na stanici v Chotěboři odborné přípravy. Školení velitelů 10. března, Školení NDT 21. března. Pavel Čejka absolvoval 5-ti denní školení k opětovnému získání Z velitel
 • března jsme vyjížděli požáru udírny v Libici na Čihadlech. Díky včasnému zjištění naštěstí nevznikly žádné škody.
 • dubna silný vítr poničil plechové střechy 4 rodinných domů v Chotěboři ul. Na Skřivánku. Na místě bylo potřeba spolu HZS Chotěboř a SDH Chotěboř odstranit zcela zničené střechy, a poté zajistit domy plachtami proti dešti.
 • května jsme vyjížděli k požáru elektroinstalace v rodinném domě na Slavíkově.
 • Vzhledem k dlouhodobému suchu se v měsících červen, červenec a srpen zvýšil počet výjezdů na lesní a polní porosty. Šlo o požáry na Branišově 21. června, v Nové Vsi u Chotěboře 4. července, na Kocourově 7. července, dále požár u Libické Lhotky 12. srpna na Hostětínkách o den později 13. srpna a na Slavíkově 16. srpna. Těchto 6 událostí byly zejména požáry Branišově a u Libické Lhotky většího rozsahu.
 • září jsme zasahovali při požáru hospodářského stavení v obci Chuchel. Požár byl nahlášen KOPIS po páté hodině ráno. Ve stodole bylo uskladněno seno. Oheň zcela zničil střechu a přilehlý přístavek. Na místě zasahovalo 5 jednotek a likvidace následků se protáhla na téměř celý den. Naše jednotka doplňovala ostatní CAS. Později pomáhali při rozebírání střešních konstrukcí.
 • září došlo k zahoření kuchyňské linky v Chotěboři ul. Kosmonautů. Naše jednotka byla po zjištění skutečného stavu odvolána zpět na základnu.
 • října v ranních hodinách jsme byli povoláni k požáru kotelny a skládky pilin v areálu firmy Intermont. Na tuto událost byl vyhlášen vyšší stupeň poplachu a oheň likvidovalo 10 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů
 • října jsme vyjížděli k odstraňování stromu v Libici. Na toto nám nestačily prostředky a strom odstraňovala jednotka HZS Chotěboř pomocí plošiny.
 • V letošním roce také vzrostl počet jízd na doplňování studní kvůli suchu

Na úplný závěr bych chtěl všem, kteří se do činnosti zapojili nebo nás v ní podporovali, poděkovat. Zásahů a jiných činností bylo letos mnohem víc než v jiných letech, a tak doufám, že příští rok bude klidnější.

Velitel výjezdové jednotky

Zpráva o činnosti mladých hasičů v roce 2018

V loňském roce působilo v oddíle mladých hasičů celkem 49 dětí. Členská základna se rozrostla na jaře před obvodovým kolem mládeže o 4 děti, na podzim o dalších 5.

Prioritou a hlavní náplní činnosti pro nás byl, stejně jako každý rok, hasičský sport. Na jaře jsme se velmi aktivně připravovali na obvodové kolo hry Plamen. Probíhalo ve Vepříkově. Za SDH a i obec nastoupila dvě družstva v kategorii mladších a jedno v kategorii starších. Mladší A bylo bezkonkurenčně první, a to myslím ve všech jarních disciplínách. Mladší B obsadilo 5. příčku z 9, což byl velmi nečekaný úspěch, protože startovali z posledního místa, chyběl jim totiž výsledek z podzimu. Tehdy totiž toto družstvo ještě neexistovalo. Starší své kvality potvrdili stříbrnou příčkou. Velkým zklamáním pro nás bylo, že se nerozdávaly medaile. A o ty fakt jde. Následné okresní kolo hry Plamen probíhalo v Chotěboři. Zde mezi těmi nejkvalitnějšími naše mladší družstvo zvítězilo a přebíralo zlaté medaile a také poukaz v hodnotě 2 tisíc kč do zábavného parku Robinson v Jihlavě. Byli tam včera a vzali s sebou i nehasiče. Starší mezi okresní elitou byli 5. Za odměnu je čeká Laser aréna v Jihlavě.

Skvělé výsledky nás provázely v další náročné soutěži, v Havlíčkobrodském turné. Zde jsme nastupovali vždy se 4 družstvy. Myslím, že nebyla soutěž, kde by Libice nebyla na stupni vítězů. Zkušenost, pravidelné tréninky a poctivost stojí za nejlepšími výsledky našich dětí v době trvání této soutěže vůbec. Mladší si odnesli stříbrné medaile a starší, což se nám ještě nikdy nepodařilo, byli zlatí. Kromě toho přibylo do pokladny sboru 1 800,- Kč jako odměna.  Takže, abych to shrnula. Ano, máme v Libici nejlepší družstvo ve hře Plamen v kategorii mladších. Ano, máme v Libici družstvo, které je nejlepší v požárním útoku v kategorii starších. Připomínám, že obě soutěže jsou na okresní úrovni. Sportovní sezonu jsme ukončili zlatými medailemi v Rozsochatci na Poháru starosty.

Nový ročník hry Plamen byl zahájen 6. října závodem branné všestrannosti v Pohledu. Připravovali jsme se na něj na třídenním soustřední na Štěpánově. Náš sbor reprezentovalo 5 hlídek, tedy celkem 25 dětí. Umístění – mladší 2., 13., 25. (úplní začátečníci), starší 9.,19. – je slibným startem pro jarní část. V každé kategorii soutěží kolem 60 hlídek.

Samozřejmě nezapomínáme ani na další aktivity. Jsme pyšní na to, že jsme na konto Ligy proti rakovině, a to díky vám, zaslali 5 407,- Kč. Že se do celorepublikové kampaně 72 hodin zapojilo z Libice 60 lidí. Že si uděláme čas a za kostelem rozvěsíme plakáty, které upozorňují na globální problémy a které si možná někdo prohlédne. Že ve volném čase nabízíme fairtradové výroby a zkrátka že se rádi scházíme, nic nešidíme a ničemu se nevyhýbáme.

V letošním roce v kategorii starších kvůli dosažení věku 15 let končí velmi kvalitní družstvo. Jedná se o děti, které za Libici závodily někdy od svých sedmi osmi let. Dosáhly velmi kvalitních výsledků. V Rozsochatci se s hasičským sportem v kategorii mladých hasičů rozloučily skvěle provedeným útokem v čase 15.87 a my vedoucí jsme zatlačili slzu.

Jsme si vědomi toho, že bez podpory sboru, bez dobře připraveného soutěžního materiálu, funkční stříkačky, bez vstřícnosti Dáši Culkové, Zuzany Kovačkové, Andrey Pleskačové a dalších, a především bez podpory rodičů a prarodičů bychom takto skvělých výsledků nikdy nedosáhli a ani neměli tak pestrou činnost. Takže děkujeme.

vedoucí mladých hasičů

2019

ZPRÁVA VELITELE VJ ZA ROK 2019

V letošním roce se snížil počet členů jednotky o jednoho a jednotka má v současné době 15 členů kteří mají podepsanou smlouvu s ÚM. S tímto počtem lidí se práce jednotky zvládat dá, nicméně v budoucnu bude třeba počet členů jednotky zvýšit na optimální počet, což je zhruba 18 lidí. Členové jednotky absolvují předepsané zdravotní prohlídky a školení potřebná k udržení odbornosti.

A nyní již k samotné činnosti:

 • 11. ledna jsem se zúčastnil velitelského dne v H. B. kde byli velitelé jednotek seznámeni s informacemi ohledně školení a činnosti pro letošní rok.

 • 9. února odpoledne jsme zasahovali při zahoření sazí v komíně v Lánech. Likvidace sazí se protáhla až do večerních hodin a vzhledem k velikému zakouření ve sklepě bylo nutné pracovat v dýchacích přístrojích. Z naší jednotky zasahovalo 9 členů.

 • 19. února v půl páté ráno jsme vyjížděli k požáru r. d. v Chotěboři Palackého ulici. Jednotka na M. U. nezasahovala a po domluvě s V. Z. se vrátila zpět na základnu.

 • 22. března proběhla na stanici v Chotěboři COP velitelů a 27 března byl v prostorech zemědělského družstva v Malči zátěžový výcvik NDT.

 • V měsíci dubnu absolvoval Petr Novotný kurs na odbornou způsobilost obsluha MŘP čímž jsme doplnili počet obsluh na předepsaný stav.

 • 11. dubna jsme vyjížděli k zahoření sazí v komíně v Dolním Sokolovci.

 • 3. května v poledne jsme byli povoláni k požáru bytu v Chotěboři na náměstí TGM.

 • 3. července jsme vyjížděli k požáru stromu ve Lhůtě. Oheň jsme zlikvidovali jedním proudem C.

 • 3. srpna o půlnoci jsme zasahovali při požáru kostela v Chotěboři Ningerova ul. Šlo o požár zpovědnice a díky včasnému zjištění se požár naštěstí nerozšířil.

 • 25. srpna byl nahlášen požár zemědělského stroje v Chotěboři Obolcích. Po zjištění skutečného rozsahu byla jednotka během cesty odvolána zpět na základnu.

 • 16. listopadu jsme vyjížděli k požáru chatky v obci Vratkov. Bylo nahlášeno, že se uvnitř chatky nachází osoba, kterou se bohužel nepodařilo zachránit. Požár likvidovalo 6 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Naše jednotka na M. U. doplňovala CAS HZS Chotěboř a SDH Maleč.

Tímto je zpráva u konce a já bych chtěl všem, kteří se do činnosti zapojili nebo nás v ní podporovali poděkovat.

Velitel výjezdové jednotky

 

ZPRÁVA VEDOUCÍCH KOLEKTIVU MH ZA ROK 2019

V loňském roce působilo v oddíle mladých hasičů 31 dětí. Na jaře se k nám připojily 3 děti a na podzim také 3. Je nutné zdůraznit, že se tyto děti aktivně účastní činnosti, a to nás velmi těší.

Jako každý rok je pro nás stěžejní soutěž hra Plamen a Havlíčkobrodské turné. Nezanedbali jsme ani charitativní aktivitu Český den proti rakovině. Na konto Ligy proti rakovině jsme zaslali 8722 Kč. Tato akce je už tak tradiční, že kdybychom vám kytičky nenabídli, asi byste se divili, a to je moc fajn. Na podzim jsme se účastnili akce 72 hodin. Troufneme si říci, že tato „nehasičská“ akce je už tak tradiční jako zmiňované kytičky.

O prázdninách v srpnu jsme si udělali víkendové soustředění ve Ždírci nad Doubravou. Soustředění jsme uskutečnili ve spolupráci s SDH Bezděkov. Dohromady se nám sešlo 26 dětí. Myslíme si, že se nám víkend vydařil a na některé hry nikdo z nás nezapomene. Jsme rádi, že máme s Bezděkovem tak dobré vztahy a po víkendovém soustředění jsou ještě lepší.

Teď už se dostáváme k tzv. hasičině. Přípravu jsme začali výročkou v ZŠ Maleč, kde jsme přespali z 15.2 na 16.2. 2019. Na jaře nás čekalo jako první obvodové kolo hry Plamen, které se konalo v Bezděkově. Zde se účastnily 2 družstva mladších. Mladší A skončilo na 1. místě a mladší B se umístily na příčce šesté, byl to veliký úspěch, protože toto družstvo běželo úplně poprvé. Do starší kategorie nastoupilo pouze jedno družstvo, které ale se vší parádou dokázalo zvítězit. Do okresního kola nám tedy postoupila 2 družstva. Okresní kolo se konalo v Havlíčkově Brodě 25.5.2019. Na této soutěži nám to znovu zacinkalo. Mladší družstvo obsadilo stříbrnou příčku. Starší skončily sedmí.

Havlíčkobrodské turné bylo zahájeno 2.6.2019. ve Ždírci nad Doubravou, kde jsme si to velice užili, protože bylo velké teplo a osvěžení v kádi bylo i trošku příjemné pro všechny, co se nedokázali ubránit. Další turné nás čekalo v Nové Vsi u Světlé, kde jsme si naopak užili pořádnou zimu a déšť. Tady se nám moc nedařilo a obsadili jsme horší příčky. Po prázdninovém odpočinku jsme znovu vyrazili na turné tentokrát do Habrů. Toto turné nám vždy vychází na naší pouť, ale to nás neodradí a zúčastnili jsme se soutěže se všemi družstvy a vyplatilo se. Mladší A si vybojovali druhé místo. Zároveň se nám ale nedařilo, protože právě tady jsme dostali to jediné „déčko“ za celé turné. Moc nás to mrzelo, jelikož to byli naši nejmenší, kteří měli tak dobře nakročeno. Poslední turné se konalo v Herálci 15.9.2019. Těšili jsme se opět z druhého místa mladšího A. V Herálci jsme se dozvěděli celkové výsledky Havlíčkobrodského turné. Mladší nám skončili čtvrtí pouze o 2 body, dále pak třináctí a sedmnáctí. Starší obsadili příčku patnáctou a devatenáctou. Je třeba připomenout, že v každé kategorii bylo kolem 35 družstev.

Po skončení turné jsme začali trénovat na branný závod. Nechyběl tedy i zkušební závod, který jsme uskutečnili okolo Bezděkova ve spolupráci s SDH Bezděkov.

5.10.2019 jsme absolvovali závod požární všestrannosti v Nové Vsi u Světlé se čtyřmi družstvy. Bohužel jsme nedokázali vytvořit družstev více, ale snažili jsme se, aby děti byly spokojené a propůjčili jsme jich pár do Bezděkova. Mohly se tedy účastnit. Na jaře budeme pokračovat se štafetami a útoky.

Závěrem bychom chtěli poděkovat všem, kteří nám vytváří podmínky pro činnost. Především rodičům a hlavně sboru, který nám zajišťuje materiál a stará se o areál u rybníka. To největší dík však patří Jitce Rutschové. Za mnohaletou činnost s mladými hasiči, za to, kolik dokázala odchovat generací dětí, a hlavně za to, že se nadále podílí a organizuje charitativní akce. Takže DÍKY!

vedoucí mladých hasičů

2020

Činnost sboru byla v tomto roce velice poznamenána koronavirovou pandemií. Z důvodů zákazů pořádání jakýchkoli akcí a shromáždění se nekonaly žádné tradiční akce a ani výroční valná hromada.

 

Zpět: Historie v letech 2011 – 2015
Dále: Historie v letech 2021 – 2025

Comments are closed.